Dimensions
Honlap: https://app.dimensions.ai/auth/base/landing?redirect=%2Fdiscover
Az adatbázisról: a Dimensions egy kutatási platform, amely regisztráció után ingyenes hozzáférést biztosít tudományos publikációk, kutatási támogatások, klinikai vizsgálatok, szabadalmak és politikai dokumentumok tekintélyes gyűjteményéhez. Haladó eszközöket kínál az adatelemzéshez és adatvizualizációhoz, ezzel segítve a kutatókat, intézményeket és finanszírozókat a kutatási hatások és trendek nyomon követésében és értékelésében.
Csatlakozás előnyei: a Dimensions nem egyes folyóiratok honlapjait indexeli, hanem a tudományos irodalom metaadatait tartalmazó adatbázisokat. Ha egy folyóirat cikkei az alábbi adatbázisok egyikében már szerepelnek, akkor a Dimensions adatbázisból is elérhetők:
- Crossref (DOI - Crossref)
- PubMed (PubMed ID)
- PubMed Central (PMC ID)
- arXiv (arXiv ID)
- J-STAGE (DOI - J-STAGE)
Jelentkezés módja: nincs szükség külön regisztrációra vagy jelentkezésre. Ha egy szerkesztőség a folyóirat számára a Crossref ügynökségtől igényel DOI-t, a DOI-azonosítóval ellátott cikkek és a kapott hivatkozások a Dimensions adatbázisban is kereshetők.
DOAJ (Directory of Open Access Journals)
Honlap: https://doaj.org/
Az adatbázisról: A DOAJ egy nemzetközileg elismert, multidiszciplináris adatbázis, amely lektorált, tudományos Open Access (OA) folyóiratok adatait, illetve az ott megjelent cikkek metaadatait tartalmazza. Az adatbázis célja a minőségi OA kiadás támogatása, a nyílt hozzáférésű publikációk láthatóságának növelése. A DOAJ által jegyzett folyóiratok szigorú elbíráláson mennek keresztül, és csak azok a folyóiratok kerülhetnek be az adatbázisba, amelyek megfelelnek a minőségi követelményeknek és garantálják a szabad, díjmentes hozzáférést a kutatási eredményekhez.
Csatlakozás előnyei:
- Növekvő láthatóság: A DOAJ adatbázisba való bekerülés jelentősen megnöveli a folyóirat elérhetőségét és ismertségét a kutatók, oktatók, könyvtárak és kutatástámogató szervezetek körében. A DOAJ-ban tárolt metaadatokat számos kereső szolgáltatás használja.
- Támogatás a kutatóknak: a DOAJ segítségével a kutatók könnyebben találhatnak releváns nyílt hozzáférésű folyóiratokat publikációik számára.
- Minőségbiztosítás, nemzetközi elismerés: a DOAJ-ba történő felvétel megerősíti a folyóirat tudományos és etikai normáinak elismerését. Az adatbázisban való jelenlét a folyóirat minőségi garanciájának tekinthető.
Jelentkezés módja:
1. A regisztráció megkezdése előtt
Érdemes áttekinteni a DOAJ saját weboldalán a felvételi eljárásról és a bekerülési kritériumokról közzétett útmutatót.
2. Regisztráció
A folyóirat jelentkezési folyamatának kezelésére egy fiókot kell létrehozni. Regisztráció
3. Jelentkezési űrlap kitöltése és beküldése
A jelentkezési űrlap, regisztrációt vagy bejelentkezést követően, innen érhető el. Az űrlap jól strukturált, az értékelés során vizsgált szempontokat tartalmazza. Kitöltésekor egy 7 lépcsőből álló folyamaton kell végighaladni, amely során:
- nyilatkozni kell az Open Access melletti elköteleződésről,
- meg kell adni a folyóiratra vonatkozó alapvető információkat (folyóirat címe, regisztrált ISSN azonosító(k), honlap elérhetősége, folyóirat szakterülete, benyújtható kéziratok nyelve, kiadó neve, ország, a folyóirat szakmai vagy anyagi támogatója),
- a szerzői jogok és licencek kezelésére vonatkozó politikát,
- a folyóirat célját és tudományterületét, a szerkesztőségi munkafolyamatokra vonatkozó adatokat (pl. szakmai lektorálás típusa, lektorálás folyamata, szerkesztőbizottság, szerzői útmutató),
- a folyóirat által alkalmazott üzleti modellt (pl. publikálás költségei),
- a közzétételi szabványokat és a követendő jó gyakorlatokat (archiválási és önarchiválási politika, egyedi azonosítók (DOI, ORCID),
- az űrlap beküldése előtt ellenőrizni kell, hogy minden adat pontosan és teljeskörűen került kitöltésre.
A jelentkezési űrlapon a szerkesztőségnek a folyóirattal kapcsolatos állításait a honlap vonatkozó URL címének megadásával kell igazolni.
4. Felülvizsgálat és jóváhagyás
A felvételi kérelem elbírálása során a DOAJ csapata részletesen megvizsgálja a folyóirat honlapját is, az ott közölt információkat ellenőrzi. Célszerű ezért a honlapon könnyen kezelhető menürendszert létrehozni és az egyes menüpontokban minden szükséges információt megadni. Jóváhagyás esetén a folyóirat bekerül a DOAJ adatbázisába, erről a szolgáltató értesítést küld.
5. Az adatok rendszeres frissítése
A folyóiratnak időszakosan frissítenie kell a DOAJ-ban szereplő adatait, különösen a szabályzatok vagy technikai változások esetén.
6. Embargó idő elutasítás esetén
A felvételi kérelem elutasítása esetén a megjelölt hiányosságok javítása után, legkorábban 6 hónap múlva lehet újból elindítani az eljárást. Ha a DOAJ csapata a leendő szerzőket, olvasókat megtévesztő információkat talál a honlapon, vagy a kiadó megkérdőjelezhető gyakorlatot folytat, akkor 3 éves embargó időszakot állapít meg és csak ennek lejártát követően nyújtható be ismét a felvételi kérelem.
DOAJ Seal (2025 márciusában visszavonva)
A felhasználói közösség körében végzett felmérés (community consultation 2024) eredményei alapján a DOAJ csapata úgy döntött, hogy 2025. március végéig visszavonja a DOAJ Seal minősítést. Ez azt jelenti, hogy a minősítés a továbbiakban sem a DOAJ weboldalán, sem a metaadatok között nem lesz megjelenítve. 2025 márciusáig összesen 1683 folyóirat – az összes DOAJ-ban indexelt folyóirat 7,9%-a – rendelkezik ezzel a minősítéssel.
A 2014-ben bevezetett DOAJ Seal minősítés elnyeréséhez, többek között, a hosszú távú megőrzéssel, az egyedi azonosítók használatával, a felhasználási és a szerzői jogi politikával kapcsolatos szigorú kritériumokat kellett teljesíteni, célja a nyílt hozzáférésű publikálás legjobb gyakorlatainak előmozdítása volt. Az évek során azonban akaratlanul is egy olyan folyóirat-rangsorolási rendszert alakított ki, amely előnyben részesítette a jobb anyagi és infrastrukturális háttérrel rendelkező folyóiratokat. Ez ellentétes a DOAJ küldetésével, amely szerint minden folyóirat számára egyenlő láthatóságot kell biztosítani, függetlenül a tudományterülettől, a földrajzi elhelyezkedéstől és a nyelvtől.
A DOAJ a jövőben új kategóriák bevezetését tervezi az adatbázisában indexelt folyóiratok számára, hogy jobban támogassa a méltányos tudományos ökoszisztéma kialakulását.
További információk itt olvashatók.
EBSCO
Honlap: https://www.ebsco.com/about
Az adatbázisról: Az EBSCO egy jelentős nemzetközi tartalomszolgáltató, számos kiadó folyóirataira kínál előfizetést. Az adatbázisokban előfizetéses és nyílt hozzáférésű tartalmak is kereshetők, portfóliójában 57 000 folyóirat található. Az előfizetők részére teljes szövegű hozzáférést biztosít a tartalomhoz. Az EBSCO az adatbázisok mellet számos információtudományi szolgáltatással és fejlesztéssel is foglalkozik. Mivel nincs szakterületi elköteleződése, ezért bármely tudományterületen publikáló folyóirat számára ajánlott a felvételi eljárás kezdeményezése.
Csatlakozás előnyei: Az EBSCO különböző szakterületi folyóiratlisták fölé egy saját fejlesztésű, egységes felépítésű és nagyon részletes keresőfelületet épített, így az adatbázisba kerülés a folyóiratcikkek megtalálásának, olvasottságának és idézettségének esélyeit jelentősen megnövelheti. Ha a folyóiratcikkek HTML formátumban is indexelésre kerülnek, az EBSCO azonnali fordítási szolgáltatást is biztosít számos nyelvre, ami tovább növelheti a különböző nemzeti nyelveken írt cikkek felhasználását, ezzel együtt hivatkozását is.
Jelentkezés módja: A regisztrációt egy online űrlap kitöltésével kezdeményezheti a szerkesztőség.
Folyóirat esetén a kiadóra és a folyóiratra vonatkozó információk megadása szükséges: kiadó neve, kapcsolattartó személy neve, e-mail címe, telefonszáma, kiadási ország, URL, illetve a folyóirat címe, ISSN azonosító(k), tárgykör, periodicitás, az első szám megjelenésének éve, publikálás nyelve(i).
Az EBSCO-ba felvételt nyert folyóiratok kiadójával a szolgáltató megállapodást köt. A folyóiratnak biztosítania kell a megfelelő metaadatokat és a teljes szövegű fájlokat az indexeléshez.
EPA
Honlap: https://epa.oszk.hu/
Az adatbázisról: az Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázis (EPA) a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK) kezdeményezésére jött létre 2004-ben. Célja a magyar vonatkozású elektronikus időszaki kiadványok nyilvántartása, regisztrálása, valamint a legtöbb magyar vonatkozású folyóirat archiválása és szolgáltatása.
Csatlakozás előnyei: Az adatbázisba magyar vonatkozású folyóiratok jelentkezhetnek. Az EPA gyűjteménye dinamikusan nő, az adatbázis naponta frissül, folyamatosan kerülnek be a dokumentumok. A katalógusban 2025. márciusban közel 5370 regisztrált kiadvány kereshető, ebből az archivált kiadványok száma több mint 1930.
Az EPA, két másik adatbázissal, az ún. EHM (EPA-HUMANUS-MATARKA) közös felületen is kereshető.
Jelentkezés módja: az EPA-ba való jelentkezéshez és a kiadványok feltöltéséhez felhasználási szerződést kell kötni a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár és a folyóirat kiadója között, minden folyóiratra 2 példányban. A szerződés, az adatbeküldő űrlappal együtt, elérhető az EPA honlapján. A felhasználói szerződés beérkezése után készítik el a feltöltendő kiadvány EPA archívumát.
ERIH PLUS
Honlap: https://kanalregister.hkdir.no/publiseringskanaler/erihplus/
Az adatbázisról: az ERIH PLUS (European Reference Index for the Humanities and Social Sciences) a bölcsészet- és társadalomtudományok tudományos folyóiratainak bibliográfiai adatait tartalmazó index. Az online szolgáltatás célja, hogy növelje az európai országok tudományos folyóirataiban megjelent, a bölcsészet- és társadalomtudományok területén végzett kutatási eredmények láthatóságát, kereshetőségét és hozzáférhetőségét. Az adatbázis egységes minősítési rendszert alkalmaz minden tudományos folyóiratra.
Csatlakozás előnyei: az ERIH PLUS adatbázisba való bekerülés jelentősen növeli a folyóirat láthatóságát, hitelességét és befolyását a bölcsészet- és társadalomtudományi szakmai közösségben. Túlmutat a kereskedelmi indexelési szolgáltatásokon, átfogó lefedettséget biztosít a tudományos kommunikáció és publikálás tekintetében a bölcsészet- és társadalomtudományi területen.
Jelentkezés módja: az adatbázisba való regisztráció feltétele a folyóirat minimum 2 éves publikációs múltja és rendszeres megjelenése. A folyóirat akkor kerülhet be az adatbázisba, ha a folyóiratban publikáló szerzők legfeljebb kétharmada tartozik ugyanahhoz az intézményhez. (A folyóiratok szerzőségét az utolsó két év publikációinak áttekintésével határozzák meg.)
Az első alkalommal jelentkezőknek egy fiókot kell regisztrálniuk. Regisztráció után a felvételi eljárást, a folyóirat alapadatainak megadásával, online űrlapon lehet kezdeményezni. A minősítési eljárás során részletesen megvizsgálják a honlapon elérhető információkat, ezért érdemes figyelmet fordítani arra, hogy az informatív és könnyen áttekinthető legyen.
Google Scholar (Google Tudós)
Honlap: https://scholar.google.com/intl/en/scholar/about.html
Az adatbázisról: a Google Scholar a Google cég által fejlesztett, az akadémiai kutatást és tanulást támogató kereső szolgáltatás. Számos tudományterületről különféle műfajú tudományos források, például könyvek, folyóiratcikkek, disszertációk, jelentések és egyetemi anyagok keresését biztosítja egy helyen.
Csatlakozás előnyei: a Google Scholar növeli a tudományos kutatások láthatóságát és segíti a kapcsolódó művek, idézetek és szerzői információk megtalálását. Kiadói adatbázisokból, tudományos szakmai társaságok, felsőoktatási intézmények honlapjairól, intézményi repozitóriumokból, könyvtári katalógusokból gyűjti az adatokat, így alapvető fontosságú az akadémiai oldalak, kiadók és kutatók számára a láthatóság növelésében.
Jelentkezés módja: nincs szükség regisztrációra, az indexelést a honlapon található információk alapján kell beállítani. Az OJS-en megjelenő tartalmak indexelése a PKP Google Scholar Indexing útmutatása alapján történik.
MATARKA
Honlap: https://matarka.hu/
Az adatbázisról: a Magyar Folyóiratok Tartalomjegyzékeinek Kereshető Adatbázisa (MATARKA) 2002 óta működik, és a Magyarországon megjelenő tudományos folyóiratok cikkeinek kereshetőségét segíti elő. Honlapján a feldolgozott folyóiratok tartalomjegyzékei és a tanulmányok bibliográfiai adatai érhetők el. Ha egy folyóiratnak nem volt online változata, a megjelent cikkekről az MNMKK Országos Széchényi Könyvtáron keresztül cikkmásolat volt rendelhető. Ez a szolgáltatás átmenetileg szünetel.
Csatlakozás előnyei: a Magyarországon megjelenő folyóiratok tartalomjegyzékének feltöltését a könyvtárak és a szerkesztőségek végzik. Az Egyetemi Könyvtár és Levéltár, főként az egyetem kiadásában megjelenő időszaki kiadványok adatainak gondozásával, 2011 óta vesz részt az adatbázis építésében.
Jelentkezés módja: amennyiben folyóirata még nem szerepel az adatbázisban, és az ELTE vagy valamely szervezeti egysége kiadásában jelenik meg, kérjük, vegye fel a kapcsolatot az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár munkatársaival a periodicals@lib.elte.hu címen.
MTMT minősített folyóirat
Honlap: https://www.mtmt.hu/minositett_folyoiratok
A minősítésről: Az MTMT (Magyar Tudományos Művek Tára) Repozitóriumminősítő Szakbizottsága minősítési rendszert dolgozott ki az open access (nyílt hozzáférésű), ill. késleltetett open access publikációs modell szerint megjelenő online tudományos folyóiratok publikálási gyakorlatának minősítésére. A minősítés célja a szerkesztőségek munkájának támogatása és a hazai webes folyóiratok egységes működésének elősegítése, ami lehetővé teszi a cikkek bibliográfiai adatainak MTMT-be történő automatikus feltöltését is.
A minősítés előnyei:
- Lektoráltság és OA státusz az MTMT-ben: A minősített folyóirat lektorált és open access (OA) státusz beállítással jelenik meg az MTMT-ben, növelve ezzel a publikációk láthatóságát és elismertségét.
- Megjelenés az OAI keresőben: A minősített folyóirat bekerül a Tudományos Dokumentumok Közös Keresőjébe (TuDoKK), a hazai OAI-PMH-val aratható lapok közös keresőjébe, ami növeli a folyóiratok és cikkeik elérhetőségét.
- Megjelenés a könyvtári közös keresők listájában: A minősített folyóirat bekerülhet a könyvtári közös keresők számára előállított listába.
- Minősítést jelző logó használata: A minősített folyóirat jogosult a minősítést jelző logó elhelyezésére a honlapján, ami növeli a folyóirat presztízsét és hitelességét.
Jelentkezés módja: A minősítés iránt érdeklődő folyóiratoknak ki kell tölteniük a Webes tudományos folyóiratok minősítési protokollja elnevezésű űrlapot.
A minősítéshez előírt követelmények előzetes áttekintésére használja a Folyóirat-szerkesztőségek Információs Oldalán elérhető Önellenőrző szolgáltatást (Link az Önellenőrzőhöz). Az Open Journal Systems platformon publikáló folyóiratoknak segítséget nyújthat, hogy a műszaki feltételekre (Űrlap 2.4. pont) vonatkozó kérdésekre az Önellenőrzőben a válaszok előre be vannak állítva.
A minősítési eljárás során a bizottság értékeli a folyóirat minőség-ellenőrzési folyamatait (peer review), valamint a szerzők és az olvasók tájékoztatásának gyakorlatát. Az online open access folyóiratok minősítése során elsősorban a technikai jellegű feltételek meglétét vizsgálják, és nem a folyóirat tartalmát, szakmai elismertségét minősítik. Minden folyóirat évente egy alkalommal nyújthat be minősítési kérelmet.
A minősített folyóiratok listája és további információk elérhetők az MTMT honlapján.
Open policy finder (korábban Sherpa Romeo)
Honlap: https://openpolicyfinder.jisc.ac.uk/
Az adatbázisról: 2024 novembertől egy új közös, szabadon hozzáférhető platform, a Jisc Open policy finder egyesíti a korábbi Sherpa szolgáltatásokat (Sherpa Romeo, Sherpa Juliet, Sherpa Fact).
A platform összegyűjti, rendszerezi és kereshetővé teszi a tudományos folyóiratok nyílt hozzáférésre (Open Access) vonatkozó szerzői jogi szabályait és politikáit. Célja, hogy a szerzők, kiadók és egyetemek számára gyors és egyszerű hozzáférést biztosítson a folyóiratok szerzői kéziratok archiválására (self-archiving) vonatkozó előírásaihoz, ezzel támogatva a megalapozott döntéshozatalt a nyílt hozzáférésű publikálás terén.
Csatlakozás előnyei:
- Könnyen kereshető és rendszerezett információk a nyílt hozzáférési (Open Access) politikákról.
- Adatbázis-jelentkezések esetén előnyt jelent a sikeres regisztráció.
Jelentkezés módja:
1. Az aktuális jelentkezési feltételek ellenőrzése az Open policy finder honlapján és az Egyetemi Könyvtár és Levéltár Folyóiratok Információs Oldala Önellenőrző szolgáltatásának használatával. (Link az Önellenőrzőhöz)
Megjegyzés: az Open policy finder bekerülési kritériumainak és gyűjteménykezelési irányelveinek a felülvizsgálata jelenleg is folyamatban van, ezért csak olyan folyóiratok jelentkezését fogadják, amelyek kiadója már szerepel az adatbázisban. Az ELTE a kiadói listában jelenleg két névváltozatban (ELTE University, illetve Eötvös Loránd University) is rögzítve van. Kérjük, regisztrációkor az utóbbit adják meg.
2. Regisztráció:
A folyóirat regisztrációja az Open policy finder weboldalán található jelentkezési űrlap kitöltésével kezdeményezhető. Az űrlapon a folyóirat alapadatain túl meg kell adni a szerzői jogi politikák és az Open Access nyilatkozat meglétét igazoló dokumentumok elérhetőségét, valamint a folyóirat honlapjának URL-jét is.
A szolgáltató csak a kiadó/folyóirat weboldalán közzétett nyilatkozatokat, politikákat veszi át és jeleníti meg a platformon, olyan információkat nem tesz közzé, amelyek a honlapon nem elérhetők. Érdemes tehát a nyilatkozatokat, politikákat részletesen kidolgozni és minden szükséges információt könnyen megtalálható módon hozzáférhetővé tenni a honlapon.
3. Adatok ellenőrzése:
Az Open policy finder csapata ellenőrzi a beküldött információk pontosságát és relevanciáját.
4. Jóváhagyás és megjelenítés:
A kiadó/szerkesztőség által megadott információkat jóváhagyás után integrálják az adatbázisba és a folyóirat adatai nyilvánosan elérhetővé válnak a felhasználók számára.
5. Rendszeres frissítések
A kiadóknak rendszeresen frissíteniük kell a közölt adatokat, ha az adatbázist érintő politikáikban változás történik.
ProQuest
Honlap: https://about.proquest.com/en/
Az adatbázisról: A ProQuest egy vezető nemzetközi információszolgáltató, amely tudományos és szakmai folyóiratok, könyvek, disszertációk és egyéb források széles skáláját indexeli és teszi elérhetővé könyvtárak, kutatók és hallgatók számára. Egyik legismertebb szolgáltatása a ProQuest Central, amely teljes szövegű multidiszciplináris tartalmakat kínál. Az EBSCO-hoz hasonlóan a ProQuest-nél is különböző szempontok szerint összeállított folyóiratlistákra lehet felvételt nyerni.
Csatlakozás előnyei: A ProQuest saját fejlesztésű discovery szolgáltatásán keresztül az indexelt tartalmak szélesebb kutatói közönséghez juthatnak el, mivel egyetemi könyvtárak és kutatóintézetek előfizetői kereshetnek benne. Az adatbázisban való jelenlét segíthet abban, hogy a folyóiratban publikált cikkeket többen idézzék.
Jelentkezés módja: a felvételi eljárást a következő e-mail címen kezdeményezheti a szerkesztőség: connectwithgca@proquest.com a folyóiratra vonatkozó alapinformációk (cím, ISSN, honlap elérhetősége, tudományterület, megjelenési gyakoriság, cikkek átlagos száma lapszámonként) megadásával.
Az értékeléskor a ProQuest csapata megvizsgálja a folyóirat tudományos színvonalát, szerkesztési folyamatát és relevanciáját az adatbázis számára. Ha a szolgáltató elfogadja a folyóirat jelentkezését, a kiadóval kötött megállapodás után megkezdi az indexelést.
További információ: ProQuest Editorial and Title Selection Policy – Scholarly Journals
Megjegyzés: Ha egy nyílt hozzáférésű folyóirat díjat számít fel a szerzőknek a benyújtásért vagy a publikálásért, akkor annak szerepelnie kell a Directory of Open Access Journals (DOAJ) adatbázisban. Azok a nyílt hozzáférésű folyóiratok, amelyek nem számítanak fel díjat a szerzőknek, és az egyéb feltételeknek megfelelnek, akkor is elfogadhatóak lehetnek, ha a ProQuest jelentkezést megelőzően még nem szerepelnek a DOAJ-ban.
Scopus
Honlap: https://www.elsevier.com/products/scopus
Az adatbázisról: A Scopus az egyik legjelentősebb absztrakt- és hivatkozáskereső multidiszciplináris adatbázis, amely szakmailag lektorált folyóiratok cikkeit, konferenciaanyagokat, könyveket és szabadalmi információkat tartalmaz. Az Elsevier kiadó adatbázisában található absztraktokhoz sok esetben teljes szövegű cikk is tartozik. A Scopus célja, hogy tudománymetriai kutatások és szakirodalmi keresés céljából dolgozza fel a különböző tudományterületek legfontosabb szakirodalmát, átfogó képet nyújtva a globális tudományos tevékenységről. A naponta frissülő adatbázis elősegíti a kutatási eredmények nyomon követését és értékelését, valamint támogatja a kutatók, intézmények és finanszírozók döntéshozatalát.
Csatlakozás előnyei:
- Növekvő láthatóság: A Scopusba bekerült folyóiratok és kutatási anyagok széles körben elérhetővé válnak a tudományos közösség számára.
- Tudományos elismerés: A Scopus-indexelés minőségi garanciát jelent, amelyet a kutatók és intézmények világszerte elismernek.
- Intézményi előnyök: Az egyetemek és kutatóintézetek számára a Scopus-indexelés javítja a nemzetközi rangsorokban való megjelenést és helyezést.
Jelentkezés módja:
1. Előzetes ellenőrzés
Tekintse át a folyóiratok értékelésére vonatkozó, a Scopus által hivatalosan közzétett kiválasztási kritériumokat.
Használja az Egyetemi Könyvtár és Levéltár Folyóirat-szerkesztőségek Információs Oldala Önellenőrző szolgáltatását (Link az Önellenőrzőhöz) annak ellenőrzésére, hogy a folyóirat teljes mértékben megfelel-e a kívánt etikus publikálási gyakorlatoknak és az elvárt tudományos színvonalnak.
A folyóirat felkészültségét az Elsevier 16 pontból álló ingyenes önellenőrző applikációjával (Pre-evaluation of Scopus submission) is tesztelheti.
2. Jelentkezési űrlap kitöltése
A Scopus honlapján érhető el az online jelentkezési űrlap (Title suggestion form). A kitöltési folyamat hét lépésből áll, melynek során adatokat kell megadni és dokumentumokat kell feltölteni.
3. Kötelező dokumentumok benyújtása
Mellékelni kell a folyóirat szerkesztési irányelveit, etikai szabályzatát és minta kiadványait.
4. Értékelési folyamat
A folyóirat értékelését a Scopus független, nemzetközi szerkesztői bizottsága (Content Selection and Advisory Board, CSAB) végzi. Ez magában foglalja a formai és tartalmi minőség, a technikai megfelelés és az etikai irányelvek vizsgálatát. Az értékelés több hónapot is igénybe vehet.
5. Döntés
Ha a Scopus szerkesztői bizottsága kedvező döntést hoz, a folyóirat felvételt nyer az adatbázisba. Ha a folyóirat nem teljesíti az előírt feltételeket, a bizottság visszajelzést ad az elutasítás okáról, a hiányosságokról és a szükséges javításokról. Meghatározhat egy 1-5 év közötti embargót is, aminek a lejártáig nem lehet újra jelölni a folyóiratot a Scopusba.
6. Rendszeres frissítés
A Scopus évente felülvizsgálja az adatbázisban indexelt folyóiratok teljesítményét. Az előírt követelményeknek való folyamatos megfelelés érdekében a folyóiratoknak rendszeresen frissíteniük kell adataikat, biztosítva ezzel a magas minőségi színvonalat.
Ulrichsweb
Honlap: https://ulrichsweb.serialssolutions.com/login
Az adatbázisról: az Ulrichsweb egy átfogó periodika-katalógus, amely akadémiai és tudományos folyóiratokat, kereskedelmi kiadványokat és népszerű magazinokat tartalmaz. Célja, hogy részletes és megbízható információkat nyújtson a sorozatkiadványokról, segítve a könyvtárakat, kutatókat és kiadókat a folyóiratok azonosításában és értékelésében.
Csatlakozás előnyei: a több mint 300 000 folyóirat adatait tartalmazó Ulrichsweb adatbázisban való megjelenés növeli a folyóirat láthatóságát a kutatók, könyvtárosok és akadémikusok számára világszerte. A könyvtárosok gyakran használják az Ulrichswebet gyűjteményfejlesztéshez, ami annak valószínűségét is megnöveli, hogy a könyvtárak előfizetik és archiválják a folyóiratot.
Jelentkezés módja: új folyóirat felvételi igényét az ulrichs@proquest.com címen kell jelezni. Az e-mail tartalmazza a folyóiratra vonatkozó alapinformációkat (cím, ISSN, kiadó, megjelenési év, periodicitás, publikálás nyelve, absztrakt, lektoráltság, státusz, rövid leírás, a honlap elérése).
További információ itt érhető el.
Web of Science (WoS)
Az adatbázisról: A Web of Science nemzetközileg elismert, multidiszciplináris tudományos adatbázis, amely a kutatásokhoz kapcsolódó publikációk és azok hivatkozásainak átfogó indexelését biztosítja. A Clarivate által szolgáltatott platform célja a tudományos kutatások hatásának nyomon követése, valamint a saját területükön legmagasabb minőségű és legnagyobb hatású folyóiratok és kutatások azonosítása és kiválasztása, ezzel segítve a kutatói és intézményi döntéshozatalt.
A WoS Core Collection adatbázis különböző gyűjteményeket tartalmaz, például a Science Citation Index Expanded (SCIE), Social Sciences Citation Index (SSCI) és Arts & Humanities Citation Index (AHCI).
Csatlakozás előnyei:
- Nemzetközi elismerés: A Web of Science-indexelés a legmagasabb tudományos minőség és presztízs jele, amely növeli a folyóiratok ismertségét és elismertségét.
- Kutatásértékelést támogató szolgáltatások, idézettségi hatás értékelése: A folyóiratok teljesítményét a WoS adatbázisra épülő hivatkozási mutatók, például impakt faktor (JIF) minősítik.
- Szélesebb körű elérés: A Web of Science adatbázisát világszerte használják kutatók, intézmények és finanszírozók.
- Pályázati és finanszírozási előnyök: A Web of Science-ben indexelt publikációk révén a kutatók és az intézmények esélyei nőhetnek a támogatások elnyerésére és a nemzetközi együttműködésekben való részvételre.
Jelentkezés módja:
1. Előzetes ellenőrzés
- Javasoljuk, hogy tanulmányozza a folyóirat-kiválasztás folyamatáról és az értékelési szempontokról a Web of Science honlapján közzétett információkat: Web of Science Journal Evaluation Process and Selection Criteria
- Vegye igénybe az Egyetemi Könyvtár és Levéltár Folyóirat-szerkesztőségek Információs Oldala Önellenőrző szolgáltatását. (Link az Önellenőrzőhöz)
2. Regisztráció
A folyóiratok felvételét a WoS adatbázisba csak a kiadó kezdeményezheti a Web of Science Publisher Portalon keresztül. Az ELTE és a szervezeti egységei által megjelentetett folyóiratok jelentkezési kérelmét az Egyetemi Könyvtár és Levéltár nyújtja be az egyetem részére regisztrált kiadói portálon. A szerkesztőség a folyóirat felvételi igényét az eltejournals@lib.elte.hu címen jelezheti a lapra vonatkozó információk megadásával és a kitöltött jelentkezési űrlap visszaküldésével. Az adatok valódiságáért a szerkesztőbizottság (adatszolgáltató) felel. A Publisher Portal oldalán oktatóvideó segíti az űrlap kitöltését. (Megjegyzés: A Publisher Portal csak az újonnan regisztrált, a WoS Core Collectionben még nem indexelt folyóiratok felvételi kérelmeinek benyújtására használható.)
3. Értékelési folyamat
A Clarivate saját szerkesztői csapata egy 28 szempontból álló kritériumrendszer (24 minőségi és 4 hatáskritérium) mentén felülvizsgálja a folyóiratot formai és minőségi normák, tartalmi relevancia, regionális és nemzetközi jelleg, valamint a hivatkozási szokások alapján. Az értékelési folyamat szakaszai:
- Initial triage
- Editorial triage
- Editorial evaluation (quality)
- Editorial evaluation (impact)
Az értékelés folyamata több hónapig tart, az adatbázisba való felvételt megelőző ún. Editorial evaluation (quality) szakaszba bejutó folyóiratoknál akár 1 évnél is hosszabb lehet.
4. Döntés és visszajelzés
Ha a folyóirat megfelel a 24 minőségi kritériumnak, bekerül a Web of Science Core Collection Emerging Sources Citation Index-be (ESCI).
A követelmények nem teljesülése esetén, az adott értékelési szakasznál, a WoS szerkesztősége visszajelzést ad a hiányosságokról. Az újbóli jelentkezésre a kért pótlások megtörténte után vagy a meghatározott embargó idő leteltét követően van lehetőség.
A saját tudományterületükön legnagyobb hatású folyóiratok kiválasztására a WoS szerkesztői további 4, ún. hatáskritérium teljesülését is vizsgálják, a hatás elsődleges mutatójaként az idézettségi aktivitást értékelve. A legbefolyásosabb folyóiratokat (flagship journals) gyűjtő WoS alapindexek:
- Science Citation Index Expanded (SCIE)
- Social Sciences Citation Index (SSCI)
- Arts&Humanities Citation Index (AHCI)
5. Rendszeres felülvizsgálat
A WoS által indexelt folyóiratoknak meg kell felelniük a folyamatos minőségi követelményeknek, a feltételek teljesülését a szolgáltató évente felülvizsgálja.