Külső raktárunk költöztetése miatt az ott tárolt könyvek és doktori disszertációk, valamint a könyvtár teljes raktári folyóirat-állománya előreláthatólag 2025. január elejéig nem elérhető. A könyvállományunk nagy része továbbra is kölcsönözhető, valamint friss szakirodalom található a szabadpolcokon. 

Könyvtárunk 2024. november 29-én (péntek) egyetemi rendezvény miatt zárva tart.

Az ELTE örökségéből: Bárczi Gusztáv orvostanhallgató leckekönyve

Megjelenés ideje
Megjelenés helye
www.elte.hu

Megjelenés formátuma

Megjelenés fajtája

Intézmény

Terjedelem

Téma

Nyelv

Hatókör

Forrás helye
https://www.elte.hu/content/az-elte-oroksegebol-barczi-gusztav-orvostanhallgato-leckekonyve.t.26912
Szövegrész

"Az Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2022 folyamán ízelítőt ad az Egyetem tulajdonában álló gazdag tárgyi örökségből. Novemberben a hónap műtárgya az ELTE gyógypedagógiai kar névadójának indexe a hajdani orvosi karról, ahol doktori fokozatát szerezte.

Bárczi Gusztáv (1890–1964) gyógypedagógia tanári diplomáját 1913-ban vette át, ezt követően egész életét a gyógypedagógiai szakma és a gyógypedagógus-képzés fejlesztésének szentelte. Doktori fokozatát a Pázmány Péter Tudományegyetem Orvostudományi Karán szerezte meg 1921-ben. Az orvosi kar hallgatójaként 1916 szeptemberében kiállított leckekönyve tanúsítja, hogy a korszak jeles tudósaitól tanulhatott, az aláírók között szerepel többek között Eötvös Loránd (kísérleti fizika), Bugánszky István (kísérleti kémia), Mauritz Béla (ásványtan) és Tuzson János (növényrendszertan) is – mutatja be a dokumentumot Schlay Georgina, az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár muzeológusa.

Az általa vezetett Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola 1975-től viselte a nevét, amit tiszteletére az intézmény 2000-ben történt egyetemi integrációja során is megtartott. A leckekönyv és további jeles professzorok hagyatékai az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Gyógypedagógia-történeti Gyűjteményében kerültek elhelyezésre. A gyűjteményt 1965-ben a főiskola keretei között Bárczi Gusztáv 1944 óta dédelgetett tervei alapján hozták létre. Az egyedülálló gyűjtemény célja, hogy megőrizzék a hallgatók és a szakemberek számára a magyar gyógypedagógia és gyógypedagógus-képzés történetéről fennmaradt tárgyi és írásos emlékeket."