Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the beginning of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

The Library will be closed on the 29th November 2024 due to an university event.

Az ELTE örökségéből: Bárczi Gusztáv orvostanhallgató leckekönyve

Megjelenés ideje
Megjelenés helye
www.elte.hu

Megjelenés formátuma

Megjelenés fajtája

Intézmény

Terjedelem

Téma

Nyelv

Hatókör

Forrás helye
https://www.elte.hu/content/az-elte-oroksegebol-barczi-gusztav-orvostanhallgato-leckekonyve.t.26912
Szövegrész

"Az Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2022 folyamán ízelítőt ad az Egyetem tulajdonában álló gazdag tárgyi örökségből. Novemberben a hónap műtárgya az ELTE gyógypedagógiai kar névadójának indexe a hajdani orvosi karról, ahol doktori fokozatát szerezte.

Bárczi Gusztáv (1890–1964) gyógypedagógia tanári diplomáját 1913-ban vette át, ezt követően egész életét a gyógypedagógiai szakma és a gyógypedagógus-képzés fejlesztésének szentelte. Doktori fokozatát a Pázmány Péter Tudományegyetem Orvostudományi Karán szerezte meg 1921-ben. Az orvosi kar hallgatójaként 1916 szeptemberében kiállított leckekönyve tanúsítja, hogy a korszak jeles tudósaitól tanulhatott, az aláírók között szerepel többek között Eötvös Loránd (kísérleti fizika), Bugánszky István (kísérleti kémia), Mauritz Béla (ásványtan) és Tuzson János (növényrendszertan) is – mutatja be a dokumentumot Schlay Georgina, az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár muzeológusa.

Az általa vezetett Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola 1975-től viselte a nevét, amit tiszteletére az intézmény 2000-ben történt egyetemi integrációja során is megtartott. A leckekönyv és további jeles professzorok hagyatékai az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Gyógypedagógia-történeti Gyűjteményében kerültek elhelyezésre. A gyűjteményt 1965-ben a főiskola keretei között Bárczi Gusztáv 1944 óta dédelgetett tervei alapján hozták létre. Az egyedülálló gyűjtemény célja, hogy megőrizzék a hallgatók és a szakemberek számára a magyar gyógypedagógia és gyógypedagógus-képzés történetéről fennmaradt tárgyi és írásos emlékeket."