The Library will be closed between the 23rd of December 2024 and the 1st of January 2025. Our library's services will be available from the 2nd of January 2025.

Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the beginning of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

A reneszánsz kor interaktív csillagászati eszközeivel is találkozhatunk az ELTE Egyetemi Könyvtárban

Megjelenés ideje
Megjelenés helye
nepszava.hu
Szerző
RÓNA Lili
Alcím
Kódextöredékek a könyvek borítójában.

Megjelenés formátuma

Megjelenés fajtája

Intézmény

Terjedelem

Téma

Nyelv

Hatókör

Forrás helye
https://nepszava.hu/3255395_a-reneszansz-kor-interaktiv-csillagaszati-eszkozeivel-is-talalkozhatunk-az-elte-egyetemi-konyvtarban
Szövegrész

Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár idén ősszel is csatlakozott a Múzeumok Őszi Fesztiváljához. A november 10-ig tartó programsorozat során a látogatók nem csupán a bibliotéka neoreneszánsz könyvtárpalotáját járhatják be, páratlan gyűjteményébe is betekintést nyerhetnek, részt vehetnek restaurátorműhely-bemutatókon, megtekinthetik a Kilenc egyetem, egy projekt című kiállítást is. 

A könyvbemutatón a közönség a könyvtár válogatta muzeális ritkaságokat veheti szemügyre. Fellapozzák többek között a XVI. század egyik legszebb tudományos kötetét, Petrus Apianus 1540-es Astronomicum Caesareumát, amelynek különlegességét a volvellék kölcsönzik – ezek olyan mozgatható papírszerkezetek, amelyekkel az olvasók a bolygók mozgását modellezhették.

– Tulajdonképpen a reneszánsz kor interaktív csillagászati eszközei voltak – magyarázta ottjártunkkor a szakértő, miközben óvatosan forgatta a több mint 480 éves gyönyörű szerkezetet. 

Megpróbálhatjuk elolvasni a könyvtár legapróbb darabjának miniatűr mondatait, elkalauzolnak minket egy ősnyomtatvány kalandos történetébe, és sok egyéb kincs között, Buda első hiteles ábrázolásán is megkereshetjük, vajon melyik torony a mi Mátyás-templomunk.

A restaurátorműhely látogatása valódi időutazás a könyvkészítés történetébe. Beavatják a kíváncsiskodókat a restaurálás folyamatának minden lépésébe, a papíröntésbe, a könyvfűzés hagyományos technikájába, de a könyvfertőtlenítés gondos módszerébe is. A rendkívül időigényes és precíz munka – mely akár egy kötetben éveket jelent – korabeli technikákat kíván. – A mai könyvekkel ezt már nem lehet megcsinálni, hiszen sokkal gyengébb minőségűek. A régi könyvkészítők olyan természetes anyagokat és eljárásokat használtak, amelyek sokkal kíméletesebbek voltak, és időtállóbbnak bizonyultak a modern technológiáknál – osztotta meg a szakértő. Közben olyan szakmai titkokra derült fény az apró műhely ablaka alatt mint, hogy a XV.-XVII. században semmi sem ment veszendőbe. A könyvkötő szerzetesek gyakran használtak fel régi, „értéktelen” dokumentumokat a kötések megerősítéséhez. Így fordulhat olyan elő, hogy néha középkori kódexek töredékeit találjuk egy-egy régi könyv borítójában – ami nem csak mese, hiszen a restaurátor előttünk nyitotta fel a történelem bőrborítóját, hogy megtekinthessük a benne rejlő műkincset.

A programsorozat további különlegességeket is tartogat. Az érdeklődők részt vehetnek az Eötvös-kiállítás tárlatvezetésein, ahol a neves fizikus kísérleteit és életét ismerhetik meg interaktívan. A könyvtártúrákon az intézmény kalandos történetében merülhetnek el, a jelentkezők tematikus sétákon is részt vehetnek. A Könyvművészeti séta során megismerkedhetnek a különböző korok könyvdíszítési technikáival, míg a Tudomány nyomában túra az egyetem elismert tudósainak munkásságába enged betekintést az ELTE gyűjteményén keresztül.

Nem csupán történelmi értékeit sorakoztatja fel az intézmény. Egy-egy látogatás a több száz éves falak között, a múlt és jelen harmóniáját, a tudomány iránti odaadó szeretetet adja át a bibliotéka vendégeinek.