Temporary closure: The ELTE University Library and Archives will be closed from January 25, 2025 (Saturday) to February 8, 2025 (Saturday).

Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the end of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

Könyvtáros Café

2017. október 25-én került sor a Könyvtáros Café legutóbbi rendezvényére az ELTE ÁJK Kari Könyvtárában. A rendezvényen három kolléga külföldi útja során szerzet tapasztalatait hallgathatták meg a résztvevők.

Az első előadóként Völgyi Viktória, a Romanisztikai Intézet Spanyol Nyelvi és Irodalmi Tanszék Könyvtárának munkatársa számolt be az Universidad de Murcia (Spanyolország) több könyvtárában tett látogatása alkalmával szerzett (http://www.um.es/web/biblioteca/) tapasztalatairól. A Staff Week keretében szerzett élményei közül kiemelte, hogy a könyvtárakban nagy hangsúlyt helyeznek a hallgatói igények kielégítésére (laptop-kölcsönző, tanulószobák, stb.) és hatalmas terek fogadják az olvasókat. Az intézményekben dolgozó kollégák büszkék az általuk épített intézményi adattárra.

Virág Gabriella, az Egyetemi Könyvtár munkatársa az ILIDE (Innovative Library In Digital Era – http://ilideconference.schk.sk) nemzetközi konferencia-részvételéről tartott előadást. A konferencia a digitális megőrzés, a digitális gyűjtemények hozzáférésének és feldolgozásának kérdései. Több éve van lehetősége ezen a konferencián részt venni, így folyamatosan tudja követni, hogy a témában milyen fő tendenciák vannak. Az idei év témái között a repozitóriumok, a kutatási adatok archiválása, a nyílt tudomány, a digitális bölcsészet és a digitális tudomány szerepeltek.

Utolsó beszámolót Garamvölgyi Lászlótól, az Egyetemi Könyvtár munkatársától hallhattuk. A LIBER (Ligue des Bibliothéques Européennes de Recherche – Association of European Research Libraries - http://libereurope.eu/) nemzetközi konferencia idei témáit mutatta be. Az elmúlt évhez hasonlóan továbbra is az egyik fő téma a nyílt hozzáférésű közzétételi platformok voltak, ezen kívül szó esett a kutatási adatok kezeléséről, a digitális bölcsészetről, valamint az egyetemi könyvtárak szerepének bővítésének lehetőségéről.

Az előadások után a résztvevők az elhangzottakkal kapcsolatban felmerülő gondolataikat vitatták meg, így a programról mindenki sok hasznos információt, és új ötleteket vihetett magával.