Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2024. április 27. és 30. között technikai okok miatt zárva tart.

A Levéltár új kiadványa

Megjelent az újkori magyar peregrinációról szóló sorozatunk utolsó, 24. kötete, Szögi László – Varga Júlia: Magyarországi diákok francia, belga, román, szerb és orosz egyetemeken 1526–1919 címmel. A kötet tematikája nem oly egységes, mint az eddigieké, a különböző régiókat mesterségesen csoportosítottuk egy kötetbe, ugyanis a diákok csekély száma miatt, nem lett volna értelme ezeket külön-külön közölni. A francia egyetemek újkori anyaga a 19. század kilencvenes évei előtt elpusztult és a napóleoni reformok után a források is más típusúak, mint a Közép-Európában megszokottak, de Párizsban és Montpellierben – ezen korlátok között – szép számmal találtunk magyarországiakat. Belgium valamennyi egyetemét felkerestük, így itteni adataink nagyjából teljesnek tekinthetők. A francia modellt követő román egyetemeken (Bukarestben és Iasiban) is kutattuk, de például a Bukaresti Egyetem Jogi Karának irattárába nem tudtunk bejutni. Belgrádban a második világháborúban az egyetem nagyon sok forrása elpusztult, a megmaradt iratokat az ottani Egyetemi Könyvtárban és a Nemzeti Levéltárban néztük át. Az orosz egyetemek közül csak néhány, ma Ukrajnához tartozó egyetem levéltári anyagában tudtunk kutatni. A kötet így is több mint 1300 hallgató adatait tartalmazza, és reméljük, hogy a hiányosságok ellenére számosan haszonnal fogják forgatni.