Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2022. szeptember 1-jén tizedik alkalommal rendezte meg a Hagyományok és kihívások című szakmai konferenciáját. Az idei program keretében Óvjuk, védjük, szolgáltatjuk, valamint Szerzeményezési gyakorlatok a felsőoktatási könyvtárakban témakörök mentén hallhattak előadásokat az érdeklődők.
Rendezvényünket széles körű érdeklődés kísérte, összesen közel 130 vendég, gyakorló szakember, egyetemi hallgató, valamint a szolgáltatópartnerek képviselői vettek részt programjainkon. A megjelenteket Kulcsár Szabó Ernőné Gombos Annamária, az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár főigazgatója és Dr. Borhy László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora köszöntötte.
A nyitóbeszédeket követően Dr. Kulcsár Szabó Ernőné Gombos Annamária főigazgató az Egyetemi Könyvtár esetén keresztül a közgyűjtemények védelmére hívta fel a figyelmet, melyhez kapcsolódóan Elekes István rendőr alezredes, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozóiroda Műkincsvédelmi Alosztályának vezetője a nyomozói munka perspektívájából osztotta meg tapasztalatait. Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója prezentációjában az Országos Széchényi Könyvtár honvédelmi feladatairól és az intézkedési terv részleteiről tájékoztatta a szakmai közönséget. Havasné Berek Tünde alezredes, a Hadtörténeti Könyvtár vezetője Vagyonvédelem és információvédelem honvédségi környezetben és a HM HIM Hadtörténeti Könyvtárban címmel tartott előadást. A délelőtti plenáris ülést Sándor Endre Márton, az ELTE Közbeszerzési Főosztályának közbeszerzési referense zárta, a szerzeményezés témakörét körüljárva a jogszabályok tükrében.
Keveházi Katalin (SZTE Klebelsberg Kuno Könyvtár nyugalmazott főigazgatója) moderálása mellett a délutáni Óvjuk, védjük szolgáltatjuk szekció keretében Farkas Gábor Farkas (Kulturális Javak Bizottsága) a kulturális javak védelmének műhelymunkájába engedett bepillantást, Tömöry Pál a gyűjtemény- és vagyonvédelmi rendszert mutatta be az MTA Könyvtár és Információs Központban. Horváth Diána (OSZK) a nemzeti könyvtár példáján a munkafolyamatok állományvédelmi szempontú átalakításáról, Frankovics Tibor pedig a Magyar Nemzeti Múzeum biztonsági rendszereiről adott áttekintést. Pergéné Szabó Enikő (DEENK) az RFID használatáról osztotta meg tapasztalatait. Az RFID-eszközökkel támogatott könyvtári állományvédelemről Sipos István (Softlink Kft.) referált, az örökségvédelem mentén Bedő Dániel (Tripont Foto Video Kft.) ismertette a digitalizálás gyakorlati oldalát, vetületeit.
A Szerzeményezési gyakorlatok a felsőoktatási könyvtárakban című szekciót Ézsaiás Anikó (BME OMIKK) moderálta, melynek keretében Kiss Gábor a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem könyvtári hálózatának, Hoczopán Szabolcs, Nagy Anita és Puskás Nikoletta a Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtárának, Székelyné Török Tünde pedig az ELTE könyvtárainak beszerzési gyakorlatait mutatta be. Az új kötelespéldány-rendelet alkalmazását Csirmazné Rezi Éva (OSZK) ismertette, Janzer Frigyes (Prospero Könyvei Kft.) a külföldi nyomtatott könyvek beszerzésével kapcsolatos tapasztalatokba és jó gyakorlatokba nyújtott betekintést. Rialto – egyablakos szerzeményezés az Almára épülve címmel Czeglédi Éva (ProQuest) előadásában hallhattak aktuális fejlesztésekről az érdeklődők, Gál Tibor igazgató a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság sajtótermék-ellátási szolgáltatásiról, Simon Lőrinc (Könyvtárellátó Nonprofit Kft.) az állománygyarapítás támogatásáról tartott előadást.
Vendégeink az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár restaurátor-műhelyének bemutatójához, a Tripont Foto Video Kft. workshopjához és a meghívott szolgáltatók részvételével kerekasztal-beszélgetéshez csatlakozhattak programsorozatunk zárásaként.
A konferencia az Egyetemi Könyvtárért Alapítvány, az Egyetemi Könyvtárigazgatók Kollégiuma, az MKE Társadalomtudományi Szekció, az MKE Tudományos és Szakkönyvtári Szekció, a ProQuest, a Qulto, a Softlink és a Tripont támogatásával valósult meg. Az előadások absztraktjai honlapunkon érhetők el. A Hagyományok és kihívások X. szakmai napról az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár tanulmánykötetet tervez megjelentetni, mely elektronikus formában is elérhető lesz az ELTE EDIT repozitóriumában.