Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the end of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

KULTÚRÁK KÖZÖTTI PÁRBESZÉD

Megjelenés ideje
Megjelenés helye
elte.hu

Megjelenés formátuma

Megjelenés fajtája

Intézmény

Terjedelem

Téma

Nyelv

Hatókör

Forrás helye
https://www.elte.hu/content/kulturak-kozotti-parbeszed.t.30097
Szövegrész

„Book of Your Life” címmel indított könyvtári projektet az interkulturális egyetemről és a nemzetközi hallgatók integrációjáról az ELTE.

Az egyetemi könyvtárak hagyományosan a hallgatók tanulmányaihoz, kutatásaihoz biztosítanak információkat, ugyanakkor erős igény mutatkozik arra is, hogy a könyvtár interaktivitást és inspirálódást nyújtó közösségi térként is funkcionáljon. 

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen március 1-jén indult el a Book of Your Life (BoYL) projekt, amelyben egy ilyen helyszín és a kapcsolódó programok kialakításán dolgoznak a hallgatók bevonásával az Egyetemi Könyvtár és Levéltár, az ELTE Hallgatói Önkormányzat és a Rektori Kabinet munkatársai. A projekt célja az ELTE-re érkező nemzetközi hallgatók kulturális inklúziójának elősegítése, a hazai és nemzetközi hallgatók közötti elfogadás és tolerancia ösztönzése.

"Nagyon örülök, hogy a nemzetközi hallgatókra fókuszáló projekt újabb keretet teremt arra, hogy a könyvtár a hallgatói igényekre figyelve, minél hatékonyabb szolgáltatásokkal támogathassa őket" – emelte ki köszöntőjében Kulcsár Szabó Ernőné Gombos Annamária, az Egyetemi Könyvtár és Levéltár főigazgatója.

Endrődy Orsolya, az ELTE PPK Interkulturális Pszichológiai és Pedagógiai Intézet egyetemi adjunktusa Intercultural Encounters – Cultural Bonding: Creating Inclusive and Innovative Spaces for the Future című gondolatébresztő előadásában számos példával mutatta be, hogy a művészi-kreatív szempontok mentén kialakított terek hogyan lehetnek alkalmasak a kulturális kötődés kialakítására. Felhívta a figyelmet a hallgatók bevonásával megvalósult STROLL-projekt tapasztalataira is, amelyek a BoYL kapcsán is hasznosíthatóak.

A BoYL módszertani elemeit, tervezett programjait és célkitűzéseit Szöllősi Szilvia, az Egyetemi Stratégiai Iroda vezetője mutatta be (a teljes prezentáció itt elérhető). Elmondta, hogy

a közösségi térbe tervezett kulturális és társasági programok mellett online aktivitásokkal is készülnek,

a napokban indult el az ELTE közösségimédia-felületein az a kampány, amelyben a hallgatók kedvenc könyveit (FacebookInstagram) keresik. 

Az esemény második felében a BoYL-csapat az ELTE nemzetközi hallgatói nagyköveteit invitálta közös gondolkodásra, ők ugyanis fontos szerepet játszanak abban, hogy a nemzetközi hallgatók otthon érezzék magukat az egyetemen. A beszélgetés vezérfonalát a nemzetközi hallgatók tapasztalatai adták arról, hogy mennyire érzik magukénak az egyetemi tereket (fizikai értelemben és személyes interakciók szempontjából is), illetve hogy ezek a terek milyen változtatásokkal lehetnének még barátságosabbak.

A nagykövetek szerint az egyetemi közeg alapvetően nyitott és befogadó, ám a nyelvi korlátok még gyakran jelentenek problémát. A hozzászólók számos inspiráló, a BoYL-projektben felhasználható ötletet vetettek fel, és megerősítették, hogy a művészeti-kulturális programok valódi hidat képezhetnek a hazai és nemzetközi hallgatók között. A beszélgetést Knyihár Eszter, a Nemzetközi Stratégiai Iroda vezetője moderálta.