Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the beginning of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

The Library will be closed on the 29th November 2024 due to an university event.

AZ ELTE ÖRÖKSÉGÉBŐL: NERO ARANYA

Megjelenés ideje
Megjelenés helye
elte.hu

Megjelenés formátuma

Megjelenés fajtája

Intézmény

Terjedelem

Téma

Nyelv

Hatókör

Forrás helye
https://www.elte.hu/content/az-elte-oroksegebol-nero-aranya.t.25985
Szövegrész

"Az Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2022 folyamán ízelítőt ad az Egyetem tulajdonában álló gazdag tárgyi örökségből. Júniusban a hónap műtárgya egy redukált súlyú és ezüsttartalmú aureus, amelyet a hírhedt római császár a 64-es nagy tűzvész után veretett.

Nero (Kr.u. 54–68) uralkodásának idején, Kr.u. 64-ben 9 napon keresztül égett Róma, a tűzben a város kétharmada a lángok martalékává vált. Az újjáépítés, a keleten folytatott hadjárat, a császár pazarló életmódja rengeteg pénzt emésztett fel, ezért Nero drasztikus, ám jól ismert módszerhez nyúlt. Rontotta az arany súlyát 2%-kal 1/45 római fontra (7,39 g), továbbá a denarius súlyát 1/96 fontra (3,4 g), és annak ezüsttartalmát 93,5%-ra – magyarázza Juhász Lajos, az ELTE Régészettudományi Intézet adjunktusa.

Az ELTE Éremtárában található aureus már a reform után készült az új, redukált pénzlábon. A pénzrontásról a kortárs id. Plinius is hírt ad, aki életét egy másik híres esemény, a Vezúv kitörése során vesztette el Kr.u. 79-ben, amely Pompeiit és Herculaneumot is maga alá temette. "Később egy font aranyból 40 denariust (valójában aureust) verettek, a császárok pedig egyre csökkentették a súlyát, míg legutóbb Nero már 45-öt veretett belőle" – írta Plinius (Gesztelyi Tamás fordítása).

A hátlapon szereplő Juppiter Custost, azaz a főisten őrző szerepét többféleképpen lehet értelmezni. 64-ben történt ugyanis a nagy római tűzvész, egy évre rá pedig C. Calpurnius Piso összeesküvése. A császár mindkettőt túlélte, amelyben a védelmező Juppiternek kiemelt szerepe volt, mivel tőle függött a mindenkori uralkodó hatalma. Ezt támasztja alá, hogy Juppiter Custosnak később Domitianus emelt templomot a Capitoliumon, amelyet 69-ben Vitellius ostromolt, és amely elől a későbbi császár csak hajszálhíján menekült meg."