Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the end of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

Tudományos konferencia kezdődött a Pray-kódexről

Megjelenés ideje
Megjelenés helye
promenad24.hu

Megjelenés formátuma

Megjelenés fajtája

Intézmény

Terjedelem

Téma

Nyelv

Hatókör

Forrás helye
https://promenad24.hu/2023/09/28/tudomanyos-konferencia-kezdodott-a-pray-kodexrol/
Csatolt fájl
Szövegrész

"A Jézus Társasága feloszlatásának 250. és Pray György jezsuita szerzetes, tudós születésének 300. évfordulója alkalmából Jezsuita – Pray – Kódex címmel tudományos konferencia kezdődött csütörtökön Budapesten, az ELTE Egyetemi Könyvtárban.

    Akkor tudjuk átörökíteni kulturális örökségünket a jövő generációi számára, ha ápoljuk őseink, példaképeink emlékét. Ennek jó példája ez a kétnapos konferencia, amelyet a Pray-kódex első tudományos leírójáról, Pray György jezsuita tudósról rendezett az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár, a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartományának Levéltára, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet és az Országos Széchényi Könyvtár – hangsúlyozta köszöntőjében Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára.

Hozzátette: a maga idejében Pray György olyan alapköveit tette le a magyar tudományos, közgyűjteményi életnek, amelyekből a mai napig táplálkozni lehet.

„A mai napon az egyetem legelső, jezsuita korszakára, és egy kiemelkedő jezsuita tudósra, oktatóra, könyvtárosra: Pray Györgyre emlékezünk” – hangsúlyozta köszöntőjében Borhy László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora, aki felidézte, hogy az alapító Pázmány Péter 1635-ben a jezsuita rend gondjaira bízta az egyetemet, amelyet 1773-ig irányított a jezsuita rend. Ezt követően, a rend eltörlésével az egyetem életében egy teljesen új korszak kezdődött. Az uralkodónő, Mária Terézia úgy határozott, hogy a nagyszombati egyetemet az ország központi tudományos műhelyévé és felsőoktatási intézményévé fejleszti, ezért székhelyét az ország központjába, Budára tette át.

Felidézte, hogy Mária Terézia 1777-ben nevezte ki az Egyetemi Könyvtár élére Pray Györgyöt, aki kisebb megszakítással 1790-ig látta el feladatát. „Pray György ez alatt a több mint egy évtized alatt jelentős nyomot hagyott a könyvtár és az egyetem történetében” – hangsúlyozta Borhy László.

Megemlékezett arról is, hogy Pray György az egyetemi oktatásban is fontos feladatot látott el, és megteremtette az Egyetemi Könyvtár kéziratgyűjteményének alapját is.

P. Koronkai Zoltán, a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartomány SJ socius provincialisa különös örömnek nevezte, hogy a konferencia résztvevőit az Egyetemi Könyvtár épületében köszöntheti, amelynek Pray Györgyöt nevezték ki második őrévé.


Mint felidézte, ezt a nagy jezsuita történetírót, akinek munkásságáról és a róla elnevezett kódexről számos előadás fog elhangzani az eseményen, különös módon érintette a jezsuita rend 1773-as feloszlatása. Pray Györgyre is súlyos nélkülözés várt, ennek ellenére hűséges maradt szerzetesi fogadalmaihoz. A feloszlatás után még jelentős tudományos tevékenységet és könyvtárvezetői munkát tudott végezni.

A konferencián előadások hangzanak el a jezsuiták oktatásban betöltött szerepéről, a Jézus Társasága feloszlatásáról, valamint Pray György életművéről. Másnap az OSZK-ban folytatódik a tanácskozás, amelyen a Pray Györgyről elnevezett kódex jelentőségéről, történetéről hangzanak el előadások.

A kódexet, amelynek fő magyar nevezetessége a Halotti beszédnek nevezett szentbeszéd és könyörgés, ma az Országos Széchényi Könyvtár gyűjteményében őrzik."