Pálos György díjnyertes filmrendező, operatőr és forgatókönyvíró az oktatással kapcsolatos alkotásainak szinte teljes merítését a téma iránt érdeklődők részére bocsájtotta.
"A filmkészítés és a tanítás eredményessége egyaránt a terepen dől el. Hogyan tudom tanárként vagy filmkészítőként értelmezni a helyzetet, megérteni és a magam javára fordítani, a cél érdekében kihasználni a helyzet kínálta lehetőségeket."
Pálos György 1986-ban végzett az ELTE BTK-n, francia-történelem szakon. 1989-től dolgozik rendező-operatőrként. 2000 óta dolgozik az ELTE Filmtudomány Tanszékén. Tagja a Magyar Filmművészek Szövetségének, a Magyar Rendezők Céhének, a Magyar Független Filmszövetségnek. Dolgozott az International Public Television Conference szervezetében, volt a Millenáris TV Stúdió vezetője is. Egyetemi oktatóként tanított a City University of Hong Kong Egyetemen, vendégtanárként oktat a Metropolitan Egyetemen Budapesten, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen. A független filmeket készítő Közgáz Vizuális Brigád aktív tagja.
Minden évben több ELTE-s film producere, kreatív producere, több „külsős” dokumentumfilmben forgatókönyv konzultáns vagy kreatív producer.
Szívesen készít játékfilmet, dokumentumfilmet, de figyelme és az érdeklődése inkább a dokumentumfilm műfaja felé irányult az utóbbi időben. Az ELTE-n a dokumentumfilm-készítésről tart kurzust, több évtizedes tapasztalatát osztja meg a hallgatókkal. DLA disszertációja is a dokumentumfilm-készítésről íródott.
Az ELTE PPK Könyvtárában mostantól hozzáférhető filmek elkészítésének hátteréhez tudni kell, hogy a dokumentumfilmkészítés egyik nehézsége többek között az, hogy az amatőr szereplők zavaró tényezőként tekintenek a kamerára, ezért az egyik legnehezebb feladat az, hogy olyan filmezési technikát alakítsanak ki, aminek köszönhetően egy idő után már nem veszik észre, hogy filmezik őket. Ennek érdekében a forgatás első éveiben még hangmérnök sem volt a helyszínen, ami néhol meg is látszik a hang minőségén, ám ezt az áldozatot meg kellett hozni. Egy-egy nap erejéig operatőr is segítette a munkálatokat, de akkor is csak egy kamerával történt a felvétel.
A hazai oktatási helyzettel foglalkozó dokumentumfilmek az ELTE PPK Könyvtár Kazinczy utca olvasótermében érhetők el, dedikált gépeken. A megtekintés feltételeiről, a filmekről a Gyűjtemény gyűjteményi oldalán tájékozódhatnak.
forrás: ELTE , doktori disszertáció, interjú , interjú
Pálos György weboldala